Darmowe Kursy Online – Gdzie Ich Szukać?

W poprzednim wpisie przedstawiłem Ci pewne możliwości pracy przez Internet. Ponieważ zdaję sobie jednak sprawę z faktu, że nie każdy potrafi programować, pisać lotne teksty czy obrabiać grafiki, dziś pomogę Ci znaleźć darmowe kursy online. Powiem więcej, gdy sam zaczynałem przygodę z pracą w sieci również miałem podobne obawy i brak jakichkolwiek umiejętności (no może poza w miarę składnym pisaniem i sprzedażą bezpośrednią). Od tego czasu mija czwarty rok, a ja potrafię całkiem nieźle (jak na laika) posługiwać się Photoshopem, ogarniam HTML, CSS, Framework Bootstrapa, doskonale się w Marketingu Internetowym, szczególnie w Email Marketingu, Social Media oraz SEO/SEM. Myślę, że z czystym sumieniem mógłbym do tego worka dorzucić coś jeszcze.

 

Banner Darmowe kursy online

 

Nie mówię Ci tego, aby się chwalić. Chcę jedynie zwrócić Tobie uwagę, że można i to bardzo często zupełnie za darmo, uczyć się i doskonalić swoje umiejętności w trybie online. Wiedzy w internecie jest dużo i jeżeli tylko chcesz jakoś wpłynąć na swoje życie, warto tę wiedzę zdobywać, a co ważniejsze wprowadzać w życie.

 

Spis treści artykułu:

 

Zapraszam do udanej lektury;)

Pamiętaj, że możesz zacząć zmieniać swoje życie właściwie od zaraz.

 

Jak już pisałem w moim poprzednim poście, nie bardzo wierzę w drogę na skróty. Taki już ze mnie realista i wiem, że jeżeli chcemy coś zmienić w swoim dotychczasowym życiu, to trzeba się trochę pomęczyć. Być może powiesz, że nie masz czasu albo pieniędzy, masz zbyt dużo swojej pracy i obowiązków aby jeszcze po godzinach uczyć się czegoś nowego, z czego i tak nie wiesz czy będziesz mógł się wyżywić. Wymówek możesz znaleźć tysiące i jeżeli będziesz chciał to je na pewno znajdziesz. Jednak powiem Ci, że się da. To wszystko jest w Tobie.

 

Opowiem Ci krótko o sobie i moich początkach. Po studiach historycznych okazało się, że rynek pracy, który zastałem, o dziwo nie czeka na mnie z otwartymi rękami i że jedyne, co mogę robić to albo osiąść na tzw. ciepłej posadce w szkole (jeżeli w ogóle mi się uda takową znaleźć:/) albo poszukać pracy jako sprzedawca lub jakiś doradca klienta. I tak rzeczywiście się stało.

 

Moją pierwszą pracą była posada sprzedawcy w Empiku, potem był jakiś call center, parę razy przedstawiciel handlowy, aż wyjechałem do pracy fizycznej w ojczyźnie tulipanów. Razem z moją żoną pracowaliśmy od wczesnych godzin rannych do późnych popołudniowych, a czasem i do ciemnej nocy. Od poniedziałku do soboty, a i niedziele się zdarzały. Nie był to najłatwiejszy okres w naszym życiu, ale jak się okazało to właśnie tam zacząłem swoją przygodę z Internetami.

 

Pomimo ogromnego zmęczenia po 8-12 godzinach pracy przy myciu serów (J) zacząłem interesować się różnymi programami graficznymi, wordpressem i prostym kodowaniem w html i css. Często po pracy siadałem przed laptopem i zaczynałem uczyć się wielu ciekawych rzeczy, o których nie miałem wcześniej pojęcia. Nie przedłużając tego przydługiego wstępu, chcę Ci powiedzieć, że początki są trudne, to prawda. Ale jeżeli zmusisz się i zaczniesz poszerzać swoje umiejętności i wiedzę, z jakiejkolwiek dziedziny zawodowej to możesz w bardzo szybkim czasie odmienić swoją sytuację na rynku zawodowym i znaleźć pracę, która naprawdę sprawi Ci przyjemność.

 

Gdyby 5 lat temu ktoś powiedział mi, że będę w stanie sam zbudować sklep internetowy, wprowadzić do niego produkty, obrobić zdjęcia, zrobić banery na stronę i ogarnę takie rzeczy, jak mailing czy Google AdWords to pewnie uśmiechnąłbym się krzywo, a połowy rzeczy które wymieniłem pewnie bym w ogóle nie kojarzył. Jednak okazało się, że mogę i dziś robię to, a po mojej pracy w dziale marketingu mogę pisać tego oto bloga i co najciekawsze robię to z przyjemnością. Znajduję na to czas pomimo, że wracam o 16 do domu i jeszcze muszę przecież spędzić trochę czasu z moją rodziną. Wierz mi, że możesz. Wystarczy chcieć.

 

Co trzeba zrobić, aby znaleźć na to wszystko czas?

 

Po pierwsze ważne jest odpowiednie myślenie i szczera chęć zmiany swojej rzeczywistości. Dużo ludzi mówi, że chce coś zmienić w swoim życiu, ale po pierwszych próbach, szkoleniach i kursach odpada, wracając do swojej, jak to się teraz modnie mówi strefy komfortu. Tak się nie da. Trzeba chcieć i zmienić swoje myślenie. Warto wesprzeć się wartościowymi książkami o planowaniu, zmianie nastawienia i rozwoju osobistym. Dużo osób uważa tego typu praktyki za pranie mózgu i kojarzy im się to z czymś negatywnym.

Zmiana myślenia

Powiem Ci… że tak… to jest pranie mózgu. Powiem nawet, że powinieneś sobie wyprać mózg, jeżeli zauważasz w sobie symptomy ciągłego narzekactwa, obarczania winą za swoją sytuację innych ludzi itd. I nie chodzi mi o to, abyś chodził i wmawiał sobie rzeczy, w które nie wierzysz. Chodzi o to abyś zmienił podejście do swojego życia i uwierzył w to, że możesz osiągnąć wszystko czego pragniesz i że nie jesteś skazany/a na pracę, której nie lubisz.

 

Wzmacnianie mentalności, codzienne planowanie i wyznaczanie celów pomoże Ci przetrwać chwile zwątpienia, które na pewno nadejdą. Dlatego musisz wyprać swój mózg, wyprać go ze złych nawyków i destrukcyjnych myśli. Z nich biorą się kompleksy, które wrzucają Cię w sytuacje, stanowiska, a nawet relacje, których tak naprawdę nie chcesz.

 

Możesz chcieć pracować w dowolnym zawodzie, a zmiana Twojego myślenia i nastawienia zawsze pomogą Ci to osiągnąć. W tym miejscu polecę Ci książki których autorem jest Brian Tracy. Ja zacząłem w sumie od audiobooka pt. Samodyscyplina. Oczywiście tego typu lektur jest bardzo dużo, dlatego warto samemu coś poszukać. Kiedyś postaram się jednak zrobić takie zestawienie wartościowych książek, które pomogą Ci lepiej zrozumieć siebie oraz pozbyć się złych nawyków, które być może posiadasz. Ale do rzeczy.

 

Gdzie szukać wartościowej wiedzy w Internecie i czy darmowe kursy online mogą być wartościowe?

 

Internet to zarazem błogosławieństwo, jak i przekleństwo dla jego bezpośredniego odbiorcy. Ilość informacji, które możemy znaleźć jest tak duża, że ciężko ją usystematyzować i poddać rzetelnej weryfikacji. Jest to jeszcze trudniejsze w momencie, gdy nie masz doświadczenia lub żadnej większej wiedzy w poszczególnych tematach. Ciężko wtedy znaleźć wartościowy content, szczególnie, że dziś, co drugi wpis na blogu o długości 2000 znaków chce uchodzić za profesjonalny artykuł w danej dziedzinie.

 

Jednak jeżeli dobrze się przyłożymy to możemy sami znaleźć wiele ciekawych stron, które pomogą nam zdobyć niezbędne podstawy praktycznie w każdej z nich. Kwestia tego na jaką się zdecydujemy. Ja jako, że kieruję swojego bloga do osób zainteresowanych pracą głównie w trybie online, skupię się na miejscach odnoszących się do umiejętności potrzebnych w tym obszarze.

 

Coś dla osób zainteresowanych programowaniem

 

Być może chcesz nauczyć się programować w różnych językach lub przynajmniej kodować proste strony internetowe. Poniżej przedstawię Ci darmowe kursy programowania, z których nauczysz się podstaw, a z czasem wejdziesz na coraz wyższy pułap. Praca jako programista lub web developer to dzisiaj bardzo intratne zajęcia, a specjalistom z tej branży niezwykle łatwo znaleźć pracę zarówno w sieci, jak i w wielu firmach w Polsce… nie mówiąc o reszcie naszego pięknego globu. Podstawy programowania możecie nabyć sami i co ciekawe nie musicie wydać na tego typu naukę nawet złotówki.

 

miroslawzelent.pl

 

Bardzo przydatne kursy z programowania w językach HTML/CSS, Java Script czy PHP znajdziesz na stronie miroslawzelent.pl, kursy Pana Mirosława są też dostępne na jego kanale YouTube i bardzo łatwo je znaleźć w przeglądarce tegoż medium, choćby po wpisaniu jego imienia i nazwiska.

 

Samuraj Programowania

 

Innym kanałem na youtube, który moim zdaniem jest warty większej uwagi, jest profil niejakiego Samuraja Programowania. Bardzo fajnie i na luzie tłumaczone tutoriale pomogą Ci szybko poznać podstawy programowania m.in. w Java Script czy kodowania w HTML i CSS. Znajdziecie tu jeszcze parę innych rzeczy, które warto poznać. Autor kanału przyjemnie tłumaczy podstawy w pracy programisty i wyjaśnia zagadnienia na ciekawych przykładach. Aby wejść do kursów wpisz po prostu na youtube Samuraj Programowania😉

 

darmowe kursy programowania

 

Edugrafia.pl

 

Edugrafia.pl to strona na której możemy znaleźć wiele ciekawych, ale w przeważającej większości płatnych kursów online. Jednak na tej platformie możemy dostać dostęp również do kilku darmowych szkoleń (dokładnie 5 kursów). Aby wejść na te szkolenia zapraszam pod ten adres edugrafia.pl/darmowe/. Jedyne, co musisz zrobić aby z nich skorzystać to zapisać się na newsletter strony edugrafia. Kursy dość mocno rozbudowane dlatego warto je sobie przyswoić powoli.

 

Kursownik.pl

 

Inną przydatną platformą szkoleniową, gdzie skorzystamy z darmowych szkoleń online jest kursownik.pl. Profesjonalnie zrobione szkolenia dotyczą rożnego rodzaju wiedzy, dlatego coś dla siebie znajdą zarówno osoby zainteresowane kodowaniem, programowaniem, jak i grafiką komputerową.

 

Coś dla osób zainteresowanych grafiką komputerową.

 

W poprzednim akapicie wspomniałem, że na stronie kursownik.pl znajdziecie również darmowe kursy grafiki komputerowej. Są to podstawy Photoshopa, Illustratora, ale znajdziecie tam również wiedzę z zakresu programów Adobe InDesign, Adobe After Effects, a także dobre podstawy programów Glyphs oraz FontLab Studio 5 przydatnych podczas tworzenia własnych czcionek/fontów. Jak widzicie kursownik stanowi bardzo ciekawe i darmowe źródło wiedzy z różnych dziedzin, jedyne co musicie zrobić to zarejestrować się na stronie.

Darmowe kursy grafiki komputerowej

Źródeł wiedzy na temat grafiki komputerowej jest w sieci bardzo dużo. Na samym youtube znajdziemy mnóstwo filmów instruktażowych, które pokażą nam jak osiągnąć poszczególne efekty w różnych programach. Większość tych filmów jest jednak w języku angielskim, a w tym artykule skupiam się tylko na stronach i materiałach w naszym rodzimym języku. W przyszłości spróbuję Ci opisać również te miejsca, ale dzisiaj skupiam się na kursach po polsku.

 

Ważnym elementem podczas nauki poszczególnych tematów jest moim zdaniem systematyczne podążanie wyznaczoną ścieżką, pozwalającą na zapoznanie się z ich podstawami. Dlatego na początku warto szukać miejsc, które pozwolą Ci zapoznać się ze wszystkimi potrzebnymi elementami poszczególnych tematów. Wierz mi, że później będzie Ci łatwiej.

 

Vlog Bazgrojki na Youtube – kurs rysunku

 

Jeżeli interesuje Cię grafika komputerowa, to z pewnością warto będzie zgłębić podstawy rysunku odręcznego. Na kanale youtube o nazwie BazgRojki możecie nauczyć się podstaw rysunku oraz niezbędnych elementów w pracy grafika, takich jak kompozycja obrazu czy choćby dowiedzieć się, jaką rolę odgrywają w rysunku światło i cienie. Odręczne prace łatwo przetransportować do programów takich jak Adobe Illustrator, Corel Draw czy też Affinity Designer, w których później można je obrobić na potrzeby własne. Warto się z tą wiedzą zapoznać nawet wtedy jeżeli tylko sporadycznie zajmujemy się grafiką czy rysunkiem.

 

Darmowy kurs photoshopa od Grafoteki

 

Całkiem niezły kurs Photoshopa udostępnia na swojej stronie Grafoteka, wystarczy skopiować i wejść na podany tutaj link darmowy-photoshop.grafoteka.pl. Kurs pokazuje, jak pracować z programem oraz całkiem nieźle pomaga nam w poruszaniu się po całym jego interfejsie.

 

Aby skorzystać z kursu, należy wejść w podany na wskazanej stronie link do konta Facebooka i tam trzeba najpierw polubić ich kanał, a potem pobrać poszczególne części kursu.

 

Trzeba wykonać to wg instrukcji na podanej stronie. Dla ułatwienia udostępniam Ci slajdy, co i jak trzeba kliknąć.

 

 

Darmowe kursy online – Adobe Illustrator Grzegorz Sławicki

 

Wartościowym miejscem do nauki programu Adobe Illustrator, może okazać się kanał Grzegorza Sławickiego dostępny pod linkiem youtube.com/user/Gresla100. Pan Grzegorz jest doświadczonym grafikiem i po kolei przeprowadzi nas przez poszczególne części tego kombajnu do projektowania grafiki wektorowej. Z pewnością warto zajrzeć.

 

Marketing

 

Jedną z najszybciej rozwijających się branż w sieci jest ogólnie pojęty marketing. W jego skład można wliczyć email marketing, social media marketing, e-commerce, SEM, SEO czy copywriting. Oczywiście to nie wszystko. Zagadnień związanych z marketingiem internetowym jest naprawdę sporo. Osobiście uważam, że warto się skupić na jednej góra dwóch specjalizacjach w tej branży, gdyż materiału jest tyle, że nie starczy nam czasu aby wszystko dokładnie poznać.

 

Oczywiście nie znaczy to, że jeżeli wybierzesz powiedzmy copywriting to już w ogóle nie warto interesować się np. promocją w Youtube. Oczywiście, że warto! Jednak najważniejsze, to pamiętać w czym chcemy być ekspertami, a resztę zagadnień traktować, jako uzupełnienie tego czym się zajmujemy. Dzięki temu nie pozostaniemy w tyle i będziemy w stanie wiele czynności połączyć z naszą specjalizacją.

Darmowe kursy z marketingu

Kursy dotyczące marketingu bardzo często są płatne i co tu dużo mówić do najtańszych nie należą. Jednak poniżej postaram Ci się przedstawić kilka źródeł wiedzy, w których możesz znaleźć coś ciekawego, jako wstęp do swojej nauki. Pamiętaj, że poszczególne zagadnienia znajdziesz na różnych blogach branżowych, podcastach, jak również w formie filmów i konferencjach dostępnych m.in. na youtube. W przyszłości również u mnie dlatego zachęcam do zapisu na mojego newslettera w prawym górnym rogu strony;)

 

Internetowe rewolucje od wujka Google…

 

Być może nie słyszeliście jeszcze o możliwości robienia szkoleń od samego wujka Google. Opinie na ich temat bywają rożne, jednak myślę, że dla początkującego użytkownika jest to bardzo ciekawe i darmowe rozwiązanie pomagające zdobyć i usystematyzować wiedzę na temat podstaw w marketingu internetowym. Aby odbyć darmowe kursy online od google Wystarczy wejść na stronę learndigital.withgoogle.com/internetowerewolucje

 

Podcast Mała Wielka Firma

 

Jeżeli zaczynasz w marketingu lub nosisz się z założeniem własnej działalności gospodarczej, to z pewnością warto posłuchać materiałów dostępnych na stronie malawielkafirma.pl. Wiedza zawarta w nagraniach Pana Marka Jankowskiego jest ogromna i można u niego znaleźć materiały sięgające nawet 2010 roku. W sumie ciekawie się słucha tych starszych materiałów z perspektywy czasu 😉

 

Do niedawna podcast był współtworzony razem z Pawłem Tkaczykiem również bardzo znanym specjalistą w branży, którego specjalizacją są tematy związane z grywalizacją, a także storytellingiem. Przy okazji polecam Ci zajrzeć na jego bloga, gdzie również można znaleźć szereg ciekawych informacji.

 

Copywriting, czyli sztuka sprzedawania tekstem

 

W poprzednim tekście na mojej stronie, gdzie podsuwam Ci 10 stron, na których możesz pracować i zarabiać pieniądze w Internecie, jako jeden z przykładów podałem strony pozwalające na zarabianie poprzez pisanie treści. Copywriting, bo o nim mówię to jedna z podstawowych gałęzi marketingu.

 

Jednak musisz sobie zdać sprawę z faktu, iż jest to zawód bardzo zróżnicowany i w gruncie rzeczy można go podzielić na dwie podstawowe gałęzie. Pierwsza to klasyczny copywriting, którego zadaniem jest sprzedać produkty, usługi oraz stworzyć przyciągające reklamy. Drugą nić copywritingu stanowi natomiast pisanie tekstów pod pozycjonowanie stron internetowych. Znaczy to tyle, że głównym zadaniem pisanych treści przez SEO Copywritera jest pomoc w szybkim dotarciu strony na wysokie pozycje w wyszukiwarkach internetowych.

 

Dynanet.pl – Poznaj Dariusza Puzyrkiewicza

 

Aby lepiej zgłębić temat Copywritingu warto zapoznać się z wiedzą, jaką dysponuje Pan Dariusz Puzyrkiewicz. Jego blog dynanet.pl zawiera bardzo wiele cennych informacji w tym temacie, dlatego polecam Ci dogłębne zapoznanie się z nimi, zanim jeszcze zaczniesz poważnie myśleć o pisaniu ofert i kreowaniu haseł reklamowych.

 

Jako, że swego czasu zarabiałem pisząc treści pod pozycjonowanie stron internetowych, być może sam napiszę niedługo krótki poradnik, jak się do tego zabrać i na co zwracać uwagę podczas pisania tego typu treści. Jeżeli zapiszesz się na mój newsletter w prawym górnym rogu tej strony z pewnością powiadomię Cię o tym na Twoją skrzynkę mailową.

 

Poszukuj Wartościowej Wiedzy w Sieci

 

Jak sami widzicie miejsc, gdzie znajdziecie darmowe kursy online w polskim Internecie jest dość dużo. To tak naprawdę ułamek tego, co warto poznać. Jednak problem z darmową wiedzą w sieci polega na jej jakości. Wiele osób produkuje dziś nagminnie darmowe materiały, po to aby wabić klientów do zapisywania się na ich newsletter. Nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że wiedza zawarta w tych kursach jest wartościowa, a z tym bywa różnie…

Darmowe szkolenia online

Prawda jest taka, iż rzetelna wiedza kosztuje, jednak i tu możemy się dać złowić na haczyki, które zaoferują nam, coś co nie bardzo przyda się nam w życiu codziennym i to w opakowaniu, którego zapragniemy. Sam nie raz nabrałem się takim zakupem, po którym pozostał mi jedynie pewien niesmak, więc wiem jak trzeba uważać z poszukiwaniem wartościowej wiedzy.

 

Pisanie tego artykułu zajęło mi trochę więcej czasu niż zakładałem, ale chciałem być pewny, że miejsca które Ci udostępniam za pośrednictwem bloga będą posiadały merytoryczną i sprawdzoną wiedzę, która pozwoli Ci szybciej podnosić swoje kwalifikacje i przyczyni się do Twoich lepszych zarobków podczas wykonywania codziennych czynności.

 

Pamiętaj jednak, że szkolenia wymagają nie tylko zapoznania się z nimi. Ćwicz materiał i wprowadzaj wiedzę którą zdobywasz w praktyce i systematycznie ją powtarzaj, aż do momentu w którym stwierdzisz, że rzeczywiście potrafisz coś zrobić. W innym wypadku będziesz jedynie osłuchany z tematem, ale nie będziesz umiał z tej wiedzy skorzystać. Wiem, że wymaga to dużo pracy i samodyscypliny ale najlepsza droga do sukcesu praktycznie w każdej branży nie prowadzi na skróty.

 

Ktoś kto Ci proponuje łatwe rozwiązania, zazwyczaj sam nie wie o czym pisze lub mówi, albo co gorsza wie ale z premedytacją wmawia Ci coś zupełnie innego i przyjemniejszego w odbiorze. Coś na co Cię skusi wizją szybkiego i łatwego bogactwa. Uważaj na tego typu ludzi staraj się stosować w swojej edukacji metodę małych kroków. Rób jedno szkolenie i zaczynaj drugie dopiero wtedy, gdy będziesz mieć pewność, że potrafisz to nad czym się skupiłeś/aś wcześniej.

 

W przyszłości postaram się udostępnić na blogu również darmowe kursy w języku angielskim, ale także wskażę Ci miejsca gdzie możesz znaleźć za niewielkie pieniądze wartościowe szkolenia z bardzo wielu dziedzin. Są one coraz bardziej popularne i z pewnością warto się im przyjrzeć z bliska.

 

Pomóż rozwijać tego bloga;)

 

Dziękuję Ci za Twój czas oraz uwagę. Jeżeli podobał Ci się ten materiał możesz zasubskrybować moją stronę w prawym górnym rogu, a ja co jakiś czas będę wysyłał Ci maile z informacjami, co nowego u mnie na blogu.

 

Mój projekt w tej fazie jest mocno rozwojowy, więc z góry przepraszam jeżeli coś jeszcze zgrzyta na mojej stronie czy to w treści czy też w samym jej funkcjonowaniu. Jeżeli masz jakieś uwagi lub może wiesz, gdzie warto zobaczyć darmowe szkolenia to zapraszam Cię do komentowania poniżej. Każda Twoja uwaga jest dla mnie cenna i pomoże mi rozwijać ten projekt tak, aby był on coraz bardziej wartościowym miejscem dla większej ilości osób.

 

Na dzisiaj Ci dziękuję i życzę Ci Wesołych Zdrowych i Pogodnych Świąt. Mam nadzieję, że spędzisz je w gronie najbliższych osób i odpoczniesz od codziennego pędu, w którym każdy z nas na swój sposób uczestniczy. Pozdrawiam i mam nadzieję, że do usłyszenia jeżeli nie przed Sylwestrem, to już w Nowym 2018 roku. Trzymaj się i Wszystkiego Dobrego!

 

Jurek Czajkowski

2 thoughts on “Darmowe Kursy Online – Gdzie Ich Szukać?

    • Dziękuję;) To prawda coursera to bardzo rzetelne źródło wiedzy. Także od siebie również polecam. Wiadomo, że w anglojęzycznym internecie darmowych miejsc do nauki jest bardzo dużo. Ważne jest jednak, aby daną wiedzą się „otaczać” i powtarzać ją, aż do momentu jej optymalnego poznania i przetrenowania:) niestety wiele osób coś czyta lub ogląda raz i już, koniec. A to się tak nie da. Oczywiście to moje subiektywne zdanie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZALAJKUJ :)