Czy warto jeszcze sprzedawać na Allegro?

Czy warto jeszcze sprzedawać na Allegro? – Słów kilka o polityce portalu niegdyś stworzonego zarówno dla klientów, jak i sprzedawców…

 

Czy warto jeszcze sprzedawaćna allegro?

 

Każdy kto zajmuje się na poważnie sprzedażą w ramach portalu aukcyjnego Allegro.pl, od pewnego czasu może mieć powody do zaniepokojenia. Serwis od lat przyzwyczaja swoich użytkowników do ciągłych zmian i poprawek na swojej stronie, jednak ostatnie zmiany bardziej niż kiedykolwiek dają do myślenia wielu sprzedawcom. Czy jest się czego obawiać i na co warto się przygotować w najbliższych miesiącach?

 

Zmiany, zmiany, zmiany…

 

Rok 2018 na Allegro przyniesie definitywny koniec opisów aukcji do których zdążyliśmy się przyzwyczaić. Już w lutym serwis ma uniemożliwić firmowym kontom wystawianie nowych aukcji w formacie HTML, udostępniając w zamian dość ascetyczny edytor, którego zadaniem ma być ujednolicenie wszystkich aukcji. Natomiast trwające aukcje, które są oparte m.in. na kodzie HTML, będą mogły egzystować w serwisie do czerwca 2018 roku, kiedy to cała transformacja ma zostać zakończona.

 

Aukcje, które nie zostaną dostosowane do nowych standardów, zostaną pozbawione formatowania html, co spowoduje ich „wysypanie się”, a to w rezultacie najpewniej doprowadzi do ich usunięcia przez administracje Allegro.

 

Dlaczego Allegro decyduje się na tak radykalne zmiany?

Dlaczego allegro wprowadza zmiany w opisach?

Oficjalny powód to dobro i wygoda użytkowania przez klienta kupującego na aukcjach. Jest to twardy argument, który znajduje uzasadnienie wśród klientów, którzy czasem bywają zdezorientowani poruszając się po różnych szablonach, zbyt często wzbogacanych o wygląd sprzed epoki „komputera łupanego…”. W informacjach na temat zmian możemy przeczytać, że Allegro chce ujednolicić wygląd wszystkich aukcji, aby klient mógł wygodniej poruszać się po serwisie na wszystkich urządzeniach, a także aby mógł podejmować dużo bardziej świadome wybory zakupowe.

 

Czy to jedyny powód?

 

Teorii na temat wprowadzanych zmian jest sporo. Wiele osób, uważa że jest to kolejna odsłona domniemanych długofalowych planów Allegro, które mają na celu transformację, serwisu aukcyjnego w ogromny sklep handlujący wyłącznie pod własną marką. Obawy te wcale nie muszą być wyssane z palca, bo wygląd i ujednolicenie opisów aukcji to tylko pokłosie większych zmian, które już wprowadza największy serwis handlowy w Polsce.

 

Co jeszcze czeka sprzedawców allegro?

 

Bardzo istotną zmianą z jaką przyjdzie nam się zmierzyć będzie usunięcie jakichkolwiek wizualizacji firmowych z aukcji. Nie będziemy mogli już do zdjęć produktów, przyłączać naszych logotypów, ani odsyłać ich do własnych sklepów internetowych. Informacje o sprzedawcy klient będzie mógł znaleźć jedynie w dotychczasowych zakładkach. To bardzo mocny akcent, który uniemożliwi wielu sprzedawcom, wyróżnianie się na tle konkurencji. Wielu allegrowiczów zwraca uwagę na fakt, że jest to zmiana, która uniemożliwi stałym klientom zakupy w ich aukcjach. gdyż będzie bardzo trudno je odróżnić od setek innych niemalże identycznie wyglądających ofert kupna.

 

Zdjęcie jednego produktu na białym tle

 

Allegro wprowadza również ujednolicone standardy dotyczące zdjęć produktów w miniaturkach, jak i zdjęć dodawanych do opisów aukcji. Serwis idzie w protokół https, dlatego wszystkie zdjęcia mają fizycznie znajdować się na serwerach allegro i tylko z tych zdjęć będziemy mogli korzystać w nowych opisach produktów. Jak ma wyglądać produkt na zdjęciu? Przede wszystkim ma on być umieszczony na białym tle, a produkt nie powinien znajdować się w towarzystwie różnych napisów czy tez innych dodatków. Zdjęcia powinny być dobrej jakości, co ma uatrakcyjnić dodatkowo wygląd wszystkich aukcji. Maksymalny dozwolony rozmiar zdjęcia to 2560px x 2560px.

 

Istnieje możliwość umieszczania na miniaturce kilku produktów, jeżeli stanowią one integralny zestaw. Uprzedzając nasze zapędy do omijania przepisów, Allegro zakazuje również umieszczania na produkcie logotypów naszego sklepu internetowego.

 

Pełne informacje dotyczące nowych zdjęć na allegro znajdziecie pod linkiem: https://allegro.pl/dla-sprzedajacych/zasady-dla-pierwszego-zdjecia-miniaturki-w-ofercie-vKgeLv4YXi4

 

Co dalej z naszym handlem na allegro – czy to się jeszcze opłaca?

 

Co dalej z handlem na allegro?

 

Zmiany są duże i z pewnością nie obejdzie się bez strat wśród wielu sprzedawców, którzy od lat posiadali własne metody na pozyskanie i utrzymanie klienta w swoich aukcjach. Jednak, dla tych którzy nie przegapią momentu może to oznaczać również wielkie zyski i przegonienie konkurencji, która nie odnajdzie się w nowych realiach tworzonych przez Allegro. Dziś jeszcze ciężko stwierdzić na 100% czy największy serwis handlowy w Polsce chce się usamodzielnić, ale istnieją ku temu poważne przesłanki, co może dać do myślenia tym allegrowiczom, którzy jeszcze nie podjęli decyzji o stworzeniu własnej platformy sprzedażowej.

 

W mojej ocenie, obecnie istnieje jeszcze duży potencjał na Allegro, szczególnie że zmiany mogą wyłonić nowych liderów w różnych kategoriach, którzy lepiej poradzą sobie z nowymi opisami i dostosowaniem zdjęć produktów. Jednak uważam również, iż w długofalowych planach powinniśmy szukać nowych alternatyw. Warto pomyśleć o założeniu własnego sklep, w którym, łatwiej będzie nam utrzymać nowych klientów i zamienić ich w swoich stałych kupujących. Allegro się zmienia i my na te zmiany nie powinniśmy pozostawać obojętni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZALAJKUJ :)