Cele strony internetowej – wyznacz je i zacznij w pełni korzystać ze swojej witryny!

Trudno sobie wyobrazić biznes online bez odpowiednio przygotowanej witryny internetowej. Wciąż jednak znajdziemy strony, które zdają się istnieć samoczynnie, brak im aktualizacji, a ich właścicielom pomysłu na ich prowadzenie. To duży błąd dlatego warto sobie uświadomić, jakie cele strony internetowej powinna spełniać nowoczesna witryna www, aby mogła przyczynić się do naszego sukcesu w sieci.

 

Ręka spisująca na kartce cele strony internetowej

 

Spis treści artykułu:

 

Zapraszam do owocnej lektury;)

 

Co możemy osiągnąć dzięki naszej stronie internetowej?

 

Jak wspomniałem na początku, niestety dość często możemy spotkać strony, które istnieją w pewnym letargu. Często właściciel firmy x decyduje się na założenie tzw. strony wizytówkowej. Jej głównym celem ma być przedstawienie klientowi oferty oraz historii tegoż przedsiębiorstwa, a także co oczywiste udostępnienie niezbędnego kontaktu. Rzeczywiście kiedyś takie założenia strony wystarczały, choć tak naprawdę nie wnosiły one do firmy nic oprócz kosztów. Może od czasu do czasu ktoś zadzwonił, ale nic poza tym.

 

Takie podejście do swojej obecności w sieci stanowi wciąż bardzo duży odsetek. Aby się o tym przekonać wystarczy przejrzeć strony znalezione w firmowych katalogach, jak np. pf.pl. Co zatem można zrobić z własną stroną firmową i jak ją wykorzystać, aby zaczęła dla nas zarabiać?

 

Jakie możliwości stoją przed firmową stroną internetową?

 

Oczywiście kontakt do firmy czy też jej oferta są kluczowe podczas walki o potencjalnego klienta. Są jednak jeszcze inne możliwości, dużo bardziej efektywne z punktu widzenia naszego biznesu. Dlatego warto planować cele strony i teraz chciałbym Ci pokrótce o nich opowiedzieć.

 

Po co mi leady?

 

Osobiście uważam, że zdobycie adresu email od odwiedzających naszą stronę osób, to najważniejszy cel naszej witryny internetowej. Nie ważne czy masz tylko stronę z ofertą, czy też prowadzisz sklep online. Zasada jest taka, jeżeli już ktoś wchodzi na naszą stronę postaraj się zdobyć jego adres email. Dlaczego? Ponieważ to praktycznie jedyna szansa, żeby ten użytkownik, a Twój potencjalny klient, wrócił jeszcze na Twoją stronę w przyszłości.

 

Niestety mam wrażenie, że wiele osób podchodzi do tego tematu po macoszemu. Zaniechanie w tej kwestii kosztuje firmę bardzo dużo. Dobra i rzetelnie zbierana baza mailingowa potrafi z czasem generować bardzo duże zyski i stanowi doskonały kanał kontaktowy z naszym klientem. Dzięki newsletterowi nie musisz czekać, aż klient przypomni sobie o was i wróci przypadkiem na twoją stronę. Sam możesz wysłać mu serię wiadomości, które pomogą Ci zbudować z nim relacje i to zupełnie za darmo. Dlatego jeżeli jeszcze tego nie robisz, to mówię Ci… zacznij.

 

Jak wykorzystać bazę emailingową

 

Pomimo różnych opinii na temat newsletterów i coraz szczelniejszym zabezpieczeniom anty-spamowym, to myślę że jest to najważniejszy kanał dotarcia do klienta, z bardzo prostej przyczyny. Baza emaili należy do Ciebie i tylko Ciebie. Nie masz tu żadnych pośredników. Jedyne, co jest Ci potrzebne w prawidłowej komunikacji to dobry program pocztowy, który umożliwi Ci masową wysyłkę maili, a także ułatwi zdobywanie kolejnych leadów.

 

Z pewnością w jednym z następnych wpisów opiszę Ci kilka wybranych narzędzi tego typu oraz postaram się wytłumaczyć, jak zabrać się za skuteczne i rzetelne zbieranie emaili do swoje bazy.

 

Generowanie ruchu na stronie

 

Strona bez ruchu i odwiedzin użytkowników właściwie jest martwa i nie przyczynia się w żaden sposób do budowania Twojego biznesu. Wartościowy ruch na naszej stronie z pewnością pozwoli nam sprzedawać więcej naszych produktów lub usług oraz budować coraz mocniejszą markę.

 

Jak zadbać o ruch na stronie?

 

Ten temat jest bardzo szeroki i w przyszłości poświęcę mu jeden z wpisów na moim blogu. Poniżej w kilku podpunktach wskażę Ci parę czynników i działań, o które warto zadbać, aby nasza strona była chętniej odwiedzana przez użytkowników.

 

Należą do nich:

 • Wartościowy content skierowany na rozwiązywanie problemów i potrzeb Twojej grupy docelowej
 • SEO i Optymalizacja serwisu
 • Udzielanie się na forach i w grupach dyskusyjnych
 • Korzystanie z Artykułów Sponsorowanych
 • Reklama Google AdWords
 • Przystąpienie do programów afiliacyjnych
 • Współpraca z Blogerami i Vlogerami
 • Promocja w Social Media
 • Uruchomienie Newslettera i rozbudowywanie listy mailingowej
 • Rozwijanie bloga eksperckiego na stronie
 • Obserwacja konkurencji i próba pozyskania ruchu ze źródeł, które i ona wykorzystuje
 • Marketing Szeptany

Ludzie stanowiący ruch na stronie iitnernetowej

 

Oczywiście jest wiele więcej sposobów na pozyskanie ruchu, jeżeli masz jakieś inne pomysły to zapraszam do dzielenia się nimi poniżej w komentarzach.

 

Sprzedaż na stronie WWW

 

Oczywiście do podstawowych zadań naszej strony o charakterze biznesowym jest sprzedaż naszych usług lub produktów. Jeżeli masz swój sklep internetowy musisz zadbać o wiele elementów na swojej stronie, które bezproblemowo pozwolą zakupić produkty Twojej firmy potencjalnemu klientowi. Jeżeli nie prowadzisz sklepu, a prostą stronę firmową lub bloga, sprzedaż może kręcić się wokół Twoich usług lub oferty. W każdej z tych sytuacji, aby przetrwać na rynku i rozwijać swoją działalność, warto zadbać o to, aby Twoja strona zachęcała do skorzystania z prezentowanej oferty.

 

Aby sprzedaż w sklepie internetowym stawała się rentowna, musisz sobie zdawać sprawę z faktu iż zazwyczaj 1 do 3 pierwszych transakcji dokonanych przez Twojego klienta przynosi Ci straty. Tak, dobrze słyszysz, straty. Dopiero następne jego transakcje zaczynają zarabiać dla Twojego biznesu. Wystarczy policzyć ile wydaliśmy na reklamę, by dotrzeć do takiego klienta i jak szybko jego transakcje niwelują koszty, aby w końcu wejść na poziom zysków. Średnio są to 2-3 transakcje.

 

Jak sami widzicie złapanie kontaktu z klientem, który odwiedza naszą stronę to absolutna konieczność, w przeciwnym razie będziemy skazani na wiecznie nowych lub przypadkowych klientów, którzy zrobią zakupy raz pozostawiając nas jedynie z kosztami za pozyskanie przestrzelonego klienta.

 

Proces sprzedaży w sklepie internetowym

 

Klienci muszą wracać do Twojego sklepu lub na stronę! Tylko wtedy zaczniesz realnie zarabiać na swoim sklepie. No chyba, że jesteś tak duży i tak znany, że klienci kojarzą Twoją markę i potrafią z pamięci wpisać nazwę konkretnego sklepu online. W praktyce tak to jednak nie wygląda i wierz mi, że nawet Ci najwięksi, a właściwie szczególnie oni, muszą walczyć o ruch na swoich stronach.

 

Budowanie marki osobistej i wzmacnianie wizerunku eksperta

 

Czasem strona internetowa może posłużyć jako doskonałe narzędzie auto-promocji. To jeden z tych celów, z których korzystają różnego rodzaju trenerzy motywacyjni, freelancerzy i eksperci w pewnych dziedzinach. Ich strony/blogi są prowadzone po to, aby dotrzeć do świadomości ludzi jako prawdziwi profesjonaliści w swoich branżach. W takim przypadku strona otwiera wiele możliwości swoim autorom, do których można zliczyć zwiększenie zapotrzebowania na ich usługi czy szkolenia. Są oni też stałymi bywalcami różnych konferencji branżowych.

 

Czasem taka strona może posłużyć jako oryginalne CV / portfolio, a te często samo dociera do osób zainteresowanych zatrudnieniem nie tylko eksperta, ale i pasjonata ich branży.

 

Zysk z reklam i afiliacji

 

Innym ciekawym celem na stronie jest zysk z udostępniania reklam. Programy takie jak AdSense umożliwiają dzisiaj milionom osób na świecie zarabianie na treściach reklamowych. Zysk uzyskany dzięki takiej formie współpracy bywa bardzo różny i warto zastosować pewne strategie zwielokrotniające możliwości tych działań. Pamiętaj, że zbytnio przeładowane treścią reklamową strony są niechętnie odwiedzane przez użytkowników, którzy często nie dadzą Ci zarobić w ten sposób przez fakt, iż stosują oni w swoich przeglądarkach filtry typu AdBlock.

 

Zysk z reklam i afiliacji w sieci

 

Dobrym sposobem na zarabianie poprzez reklamowanie produktów jest coraz bardziej popularna w Polsce afiliacja. Czasem w poszczególnych tekstach na stronie możemy zobaczyć różnego rodzaju linki. Zdarza się, że niektóre z nich są generowane przez takie właśnie programy afiliacyjne, dzięki czemu za każdą transakcję, której dokona użytkownik z podanego linku my dostajemy prowizję. Stawki są różne i uzależnione od branży. Największe z nich generują linki promujące kredyty, zakładanie kont i pożyczki poza-bankowe. Tutaj są to kwoty gigantyczne, bo nawet 100-200zł za jedną sprzedaż.

 

Programy afiliacyjne możemy spotkać na takich portalach jak choćby Ceneo, EbrokerPartner, WebePartners.pl czy też w innych miejscach w sieci. Często takie programy prowadzą osobne strony internetowe, sprzedające tylko swoje produkty, jak choćby strefakursow.pl

 

Zachęcam Cię do spróbowania, szczególnie jeżeli od dłuższego czasu prowadzisz już bloga lub stronę tematyczną, promując różne produkty, z których nic nie masz. Tak możesz na tym zacząć zarabiać i nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że nie spamujesz i nie próbujesz wciskać czegoś ludziom na siłę i bez rzetelnych informacji typu co to jest i dlaczego warto to kupić.

 

Pozyskiwanie pieniędzy dla organizacji charytatywnych

 

Co poniektóre strony pozwalają użytkownikom pomagać innym ludziom. Oprócz celów związanych z promocją samych siebie i sprzedażą swoich produktów, mamy też cel charytatywny. Warto się zastanowić na taką formą pomocy innym osobom, czy też zwierzakom. W takim wypadku nasza popularność i ruch na stronie, który generujemy może pomóc samoczynnie tym, którzy mieli mniej szczęścia od nas. Osobiście uważam to za wspaniałą formę pomocy innym. Dobrym przykładem w tej kwestii jest zgłaszany już w poprzednich wpisach przeze mnie Michał Szafrański biorący aktywny udział w akcji pajacyk.

Akcja Charytatywna Pajacyk

Zachęcam Cię do klikania i pomagania również w inne sposoby, to zawsze dobra sprawa;)

 

Budowanie świadomości marki, firmy oraz produktów

 

To jeden z powszechnych celów każdej organizacji, którego realizacja niby się odbywa ale nikt nie może stwierdzić jakie są jej efekty. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że wiele firm bardzo chętnie mówi o rozwoju i chęci budowania świadomości swoich produktów, ale zupełnie nie wie, jak do tego podejść oraz jak zmierzyć takie działania. O ile sprzedaż czy zdobywanie nowych klientów policzymy dość prosto, to tego typu cele są dość problematyczne w ich mierzeniu dla wielu użytkowników.

 

Temat jest dość szeroki więc pozwolę sobie go zostawić do omówienia w późniejszym terminie. (przerwa na reklamę;)) jeżeli interesuje Cię ten temat to zapraszam do zapisania się na mój newsletter w prawym górnym rogu tego bloga. Ze swojej strony mogę Ci obiecać, że tego typu treści na mojej stronie będzie dużo więcej;)

 

Zbieranie opinii na temat naszej firmy, jej działań oraz zbierania informacji potrzebnych do zwiększania zysków oraz podnoszenia jakości naszych usług

 

Kolejny cel to w pewnym sensie ankietowanie użytkowników naszej strony. Nie wiem czy słyszałeś o takim zagadnieniu jak dowód społeczny. W sprzedaży jest to jedna z dźwigni, która pomaga nam sprzedawać więcej i szybciej. Jak pewnie wiesz polecenia znacząco wpływają na decyzje ludzkie. Dlatego jeżeli prowadzisz sklep internetowy zadbaj o to, aby klient wystawił Ci opinie na temat Twojego produktu, jak i całego procesu sprzedaży.

 

Posłużę się tu przykładem znanego serwisu Allegro.pl. Tutaj opinie użytkowników są bezcenne, a o ich wystawienie jesteśmy proszeni, co najmniej kilkukrotnie po zakończeniu transakcji. To jest jeden z głównych czynników sukcesu tego portalu aukcyjnego, ponieważ to użytkownik może wystawić opinie na temat sprzedawcy. Zobacz, że Ci z „dobrą prasą” sprzedają dużo więcej od tych którzy mają mniej opinii czy też są one niezbyt pochlebne. Oczywiście aby je uzyskać musisz ciągle pracować nad jakością swojej obsługi klienta. Daj mu zawsze co najmniej tyle czego on oczekuje, a nawet więcej wtedy z pewnością wystawi Ci piękną laurkę.

 

Od dziś zacznij prosić po każdej dokonanej transakcji klienta o opinię na stronie produktu, który kupił. Zobaczysz jak szybko przyczyni się to do wzrostu Twojej sprzedaży. Skorzystaj z takich portali jak opineo.pl. Opinie wystawiane za ich pośrednictwem są dla wielu użytkowników sklepów internetowych bardzo ważnym atutem. Zapoznaj się z tym portalem.

 

Jeżeli natomiast jesteś freelancerem, trenerem personalnym czy coachem poproś swojego klienta o rekomendacje, a potem umieść je na swoje stronie. Zobaczysz, że szybciej i częściej będziesz dostawał zlecenia.

 

Pobranie materiałów ze strony

 

Jednym z celów na stronie może okazać się pobieranie pewnych plików, materiałów przez klienta czy też obejrzenie filmu promocyjnego. Powody tego typu działań mogą być różne. Takim materiałem może być regulamin lub instruktaż dotyczący obsługi naszego produktu. Warto pamiętać o takich celach na swojej stronie, gdyż pomagają one zweryfikować różne ciekawe niuanse.

 

Jak zmierzyć cele strony internetowej?

 

Aby nasze cele były skuteczne to przede wszystkim muszą istnieć. Jeżeli coś istnieje jedynie w naszych wyobrażeniach i nie jest to poparte żadnymi liczbami, to praktycznie nie istnieje. Dlatego pamiętaj, że musisz je najpierw wyznaczyć i odpowiednio zmierzyć. Pamiętaj, aby były one:

 

 • Szczegółowe – abyś dobrze opisał, co dany cel ma zrobić dla Twoje strony
 • Mierzalne – warto abyście mieli świadomość (najlepiej w liczbach) jak postępuje realizacja waszych celów
 • Interesujące – niech cele wzbudzają zainteresowanie i ciekawość użytkowników Twojej strony, wtedy łatwiej je realizować 😉
 • Osiągalne – nie zakładaj rzeczy niemożliwych, pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano
 • Terminowe – wyznacz czas na realizację celu, postaw jeden termin jego zakończenia.

 

Dlaczego warto wprowdzić Google Analytics na swojej stronie?

 

Bardzo przydatnym narzędziem w kwestii planowania i wyznaczania celów na stronie może okazać się Google Analytics, darmowe narzędzie analityczne od wujka Google. Dzięki niemu możesz dokładnie wyznaczyć cele sprzedażowe, sprawdzić ile osób zapisało się do neewslettera, obejrzało dany film czy też pobrało plik który udostępniłeś. To potężne narzędzie analityczne, dlatego jeżeli jeszcze go nie wprowadziłeś to z pewnością warto to zrobić. Myślę, że w jednym z następnych wpisów pokażę Ci jak to zrobić oraz jak odczytać podstawowe informacje na stronie. Dlatego ponownie zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter 😉

 

Podsumowanie i Życzenia Noworoczne 😉

 

Jak widzisz dobrze określone i postawione cele strony internetowej mogą decydować o Twoim sukcesie w sieci. Bez ich określenia będziesz jedynie dryfował w przestrzeni online i być może nie zostaniesz nigdy zauważony na tyle, aby osiągnąć sukces, który zakładasz. Zastanów się nad zadaniami swoje strony i zacznij je wprowadzać od zaraz. W bardzo krótkim czasie zaczniesz zauważać jak dużo dobrego mogą zrobić dla Ciebie i Twoje firmy lub marki osobistej.

 

Dziękuje Ci za lekturę tego materiału i jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś /zrobiłeś to zapraszam Cię do zapisania się na mój newsletter, dzięki któremu powiadomię Cię o kolejnych dawkach informacji na moim blogu przydatne.net.

 

Ponieważ jest to ostatni wpis w tym roku na moim blogu chcę Ci Życzyć samych sukcesów w nadchodzącym 2018 roku, na każdym polu Twojego życia. Wierzę, że chęć rozwoju i ciągłe podnoszenie swoich umiejętności pomoże Ci odnosić sukcesy, o jakich marzysz i na jakie w pełni zasługujesz. Dziękuję Ci że jesteś ze mną choć mój blog jest dość świeżym tworem. Obiecuję, że na tym blogu będę Ci dostarczać jedynie przydatne informacje pomagające efektywniej pracować oraz budować swój biznes w sieci.

 

Szczęśliwego Nowego Roku Życzy Jurek Czajkowski z Przydatne.net ;)

 

Pozdrawiam i Wszystkiego Dobrego Życzę

Jurek Czajkowski

bloger i pasjonat etycznego marketingu internetowego 😉

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować 🙂

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZALAJKUJ :)